Στις 20/11/2022 το έργο IOHIVE βρέθηκε στην Fosscomm στην πόλη της Λαμίας. Ο Ευάγγελος Νομικός προγραμματιστής και ερευνητής στο Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων & Συστημάτων/DPSDE παρουσίασε τις τρέχουσες δράσεις και τα αποτελέσματα του έργου και μίλησε για τις τεχνολογικές λύσεις που αναπτύσσει το Εργαστήριο Σχεδίασης Διαδραστικών Συστημάτων (Interactive Systems Design Lab) για τον τομέα της μελισσοκομίας σε σύμπραξη με το Εργαστήριο Μελισσοκομίας του ΕΛΓΟ Δήμητρα και την εταιρεία Kudzu Technologies. Στην παρουσίαση έγινε αναφορά και στο όραμα της ερευνητικής μας ομάδας για τη δημιουργία ενός οικοσυστήματος καινοτομίας στην ευρύτερη περιοχή των Κυκλάδων και μιας ανοιχτής κοινότητας γνώσης που μελετά τον σημαντικότερο “εργάτη” της φύσης την μέλισσα.

H φετινή Fosscomm πραγματοποιήθηκε στις 18 – 20 Νοεμβρίου 2022 από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και συγκεκριμένα, από το Τμήμα Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική – Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας στη Λαμία. Περιελάμβανε πάνω από 75 ομιλίες και εργαστήρια (workshops) σε θέματα Ανοιχτού λογισμικού, Ανοιχτού περιεχομένου, Ανοιχτών δεδομένων, Ανοιχτών τεχνολογιών, Ανοιχτής σχεδίασης και Ανοικτών αδειών. Στους χώρους του συνεδρίου συγκεντρώθηκαν μέλη από την ακαδημαϊκή κοινότητα, το χώρο των κοινών, τις κοινότητες ανοιχτού λογισμικού, ευρωπαϊκούς οργανισμούς, τις κοινότητες ανοιχτών τεχνολογιών, τις εταιρείες που παρέχουν υπηρεσίες ανοιχτού λογισμικού και όσοι ασχολούνται ή ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με τον ανοιχτό κώδικα και τις ανοιχτές τεχνολογίες.

Περισσότερα για την FOSSCOMM 2022: https://bit.ly/3uaxHmW